אוטוספורט > כתבות ודעות > בטיחות > החורף כבר כאן: הרכב שלכם מוכן לקראתו?

החורף כבר כאן: הרכב שלכם מוכן לקראתו?

החורף כבר כאן: הרכב שלכם מוכן לקראתו? | צילום: איגור קנופוב

החורף כבר כאן: הרכב שלכם מוכן לקראתו?

בימים האחרונים הבנו שחורף קשה לפנינו. בדיקה קצרה של הרכב שלכם יכולה להציל חיים!

השבוע האחרון הוכיח לכולנו שהחורף כבר כאן. אז אם עדיין לא בדקתם את תקינות הרכב שלכם לקראתו, או שאתם עדיין לא יודעים מה לבדוק, או כיצד- אל חשש, הכתבה הזאת בדיוק בשבילכם.

[ad id="72183"]

צמיגים

הצמיגים הם הדבר היחיד שמחבר בין הרכב שלכם לבין האספלט ולכן החשיבות שלהם גדולה מאוד. התקרבו לצמיג וחפשו סימני יובש וסדקים על הדופן, המעידים על כך שהצמיג כבר ישן והגיע הזמן להחליפו. חפשו גם את תאריך הייצור של הצמיג המוטבע על הדופן, כך תוכלו לבדוק שאתם לא נוהגים על צמיג ישן שעבר זמנו. לרוב, צמיג בן שלוש שנים ויותר, כבר יהיה יבש וסדוק.

הצמיג עבר את הבדיקה הראשונה? מעולה, אבל עדיין לא סיימנו. הסתכלו מקרוב על סוליית הצמיג ובדקו את עומק החריצים בה. למה זה חשוב? החריצים משמשים לניקוז המים כשהאספלט רטוב, ולכן צמיג שחוק עם עובי חריצים של פחות מ-4 מ"מ יתקשה לנקז את המים כנדרש. במילים אחרות, מרחק הבלימה שלכם יתארך, האחיזה בסיבובים תרד ובמעבר על שלוליות, הצמיג לא יצליח לנקז את המים במהירויות הנדרשת ופשוט יצוף מעל השלולית, וזה כבר מסוכן, למקרה שתהיתם.

אם הצמיגים שלכם עברו את כל הבדיקות בהצלחה, הדבר היחיד שנשאר לכם לבדוק הוא שלחץ האוויר בהם תקין ולהקפיד לבדוק שוב בכל שבועיים – צמיג שלא מנופח כראוי משפיע מאוד על האחיזה.

מגבים, מתזים ואדים על שמשות הרכב

שדה הראייה בחורף יכול להיות מוגבל מגורמים שונים, כמו אדים על השמשות, גשם חזק או ערפל. כדי שתוכלו להמשיך לראות מבעד לשמשות, קודם כל, כדאי לבדוק שהמגבים שלכם אינם קרועים או יבשים ושהם כמובן מנגבים את השמשה כראוי. לאחר מכן, בדקו שמערכת מתזי המים עובדת ומכוונת, ואינה סתומה מאבנית או לכלוך שהצטבר בה במהלך הקיץ. לבסוף, הפעילו את מערכת ייבוש האדים והמיזוג ברכב. בדקו שמערכת ייבוש האדים מעלימה את האדים מהשמשות, ושמערכת המיזוג מקררת ומחממת כראוי.

תאורה

כדי שתוכלו לראות וגם להיראות על ידי אחרים בתנאי מזג אוויר קשים, בדקו שכל האורות ברכב תקינים ועובדים כראוי. לא לשכוח לבדוק גם את אורות הערפל, הבלימה, המצוקה והרוורס.

בדיקת חורף במוסך

תוכלו לגשת גם למוסך ולבקש בדיקת חורף שלרוב מתבצעת בחינם. בנוסף לכל הדברים שצויינו בכתבה, במוסך יבדקו גם את מצב הבלמים, את מערכת ההיגוי והמתלים, ואת מערכות הבטיחות השונות, כמו מערכת ה- ABS וה- ESP.

נהיגה בחורף

בחורף כדאי להוריד את קצב הנסיעה ולשמור הרבה יותר מרחק מהרכב שלפניכם. אין מה לעשות, האספלט רטוב, האחיזה יורדת באופן משמעותי ומרחק הבלימה מתארך. טיפ שתוכלו לאמץ לעצמכם בזמן הנהיגה- שימו לב לסוג האספלט עליו אתם נוהגים. אספלט חדש שצבעו שחור, לרוב, ינקז את המים הרבה יותר טוב מאספלט ישן שצבעו אפור- לבן. זה אומר שהרבה יותר בטוח לנהוג על אספלט חדש, שהאחיזה בו עדיפה בהרבה מאשר על אספלט ישן, חלקלק, שאינו מנקז את המים כראוי. דבר נוסף שכדאי לשים אליו לב- שלוליות. חפשו אותן, ובמידה ואי אפשר להתחמק מהן, הורידו את מהירות הנסיעה באופן משמעותי כדי להימנע מציפה, מצב מסוכן שבו הצמיגים אינם מספיקים לנקז את המים וצפים מעל השלולית.

צוות אוטוספורט מאחל לכם חורף חמים ובטוח בדרכים.

החורף כבר כאן: הרכב שלכם מוכן לקראתו? | צילום: איגור קנופוב
החורף כבר כאן: הרכב שלכם מוכן לקראתו? | צילום: איגור קנופוב